پاسخ به شبهات

تقلید ستیزانی که خود مقلدند!

تقلیدستیزانی که مقلدند!

یکی از شبهات وهابیت راجع به تقلید و مرجعیت دینی این است که تقلید بدعت است امروزه همه فتواها توسط آیت الله گوگل روشن است و با یک کلیک می توان فتاوی علمای الازهر و عربستان را به دست آورد.

پاسخ: شنیده بودم که وهابیت عقل ندارند اما باورش برایم سخت بود، وقتی کلیپی از یکی از شبکه های مروج وهابیت دیدم که کارشناسش حرف می زند و صریح مصادره به مطلوب می کند، مطمئن شدم که این جماعت از عقل بدورند. بین وهابیت و عقل از نسبت های چهارگانه منطقی، تباین کلی حاکم است.

پاسخ این جماعت خیلی روشن است زیرا اولاً اینکه می گویید آیت الله گوگل جواب می دهد، این خودش یک نوع تقلید است از سرور جستجوگر گوگل، با این تفاوت که در این تعبیر هم سخت اشتباه می کنند برای اینکه اولاً این تشبیه که گوگل را به یک انسان با شعور متخصص در امور دینی همانند می کنند، غلط است، زیرا گوگل از خود شعور و درک و اراده ندارد، هرآنچه به او خورانده شده، همان را پس می دهد شبیه یک مسئله گوی صرف است که مسائل مختلف علوم و فنون را حفظ کرده و آن را بازگو می کند، بدون اینکه از مبانی علمی و استنباط آن خبر داشته باشد. ثانیاً اینکه می گویید فتواهای الازهر و عربستان را توسط گوگل جویا شوید، این خود تقلید از علمای مصر و عربستان است. تقلید جز پیروی از سخنان کارشناسان دینی چیز دیگری نیست.

ثالثاً در جای خود ثابت شده است که تقلید و پیروی از اهل خبره در هر زمینه ای، از اموری است که هر عقل سلیمی آن را ضروری و لازم می شمارد و در مقام عمل هم مردم در کارهای روزمره به آن عمل می کنند، وقتی مریض می شوند، به دکتر مراجعه می کنند، وقتی نیاز به مشاوره در یکی از امور را دارند، به اهل خبره در همان امر مراجعه می کنند. وانگهی اگر همه مردم سراغ اجتهاد در امور دینی خود بروند، زندگی شان مختل شده و اختلال نظام معیشتی پیش خواهد آمد، لذا ضرورت تقلید پیش می آید و این یک امری است که با سیره عقلا و وجدان های بیدار جامعه موافق است. از همین جهت است که مردم در امور زندگی خود به تقلید روی آورده و به گفته کارشناسان هر فن اعتماد می کنند. در امور دینی و مسائل شرعی نیز به کارشناس امور دینی که مراجع معظم تقلید هستنند مراجعه می کنند و مسائل شرعی خود را حل می کنند. ارسال پیامبران الهی و معرفی جانشینان آنها و سفارش آنها در عصر خودشان نسبت به امور بعد از خود که فقهاء و اهل علم را برای صدور فتوا و ترویج معارف الهی بین مردم در اعصار مختلف معرفی کردند خود شاهد روشن و آشکاری بر این مهم است که تقلید یک امر وجدانی، طبیعی، فطری، عقلایی و شرعی است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا